Gıda Müşavirim - Gıda Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri

EĞİTİM

Gıda İşletmelerinde Alerjen Risk Yönetimi Eğitimi

Gıda İşletmelerinde Alerjen Risk Yönetimi Eğitimi, Alerjen Kontrol Programı, Alerjen Eğitimi

Gıda İşletmelerinde Alerjen Risk Yönetimi Eğitimi

Gıda Alerjisi, insan bağışıklık mekanizmaları tarafından belirli bir gıda bileşenine veya gıdanın kendisine karşı başlatılan aşırı duyarlılık reaksiyonu olarak tanımlanmaktadır. Farklı gıdaların neden olduğu alerjilerin belirtileri vücudun farklı sistemleri üzerinde gözlenir: solunum sisteminde rinit (nezle), astım, öksürük, hızlı nefes alma, pnömoni; sindirim sisteminde bulantı, kusma, ishal (sulu ve kramplı), karın ağrısı, ağız ve boğaz ödemi; dolaşım sisteminde çarpıntı ve kalp ağrıları; deride ekzema (atopik dermatit), kaşıntı, ürtiker, kontakt dermatit şeklinde görülebileceği gibi baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik, uyku hali, ödem, baş dönmesi, bulanık görmeden daha da ciddi vakalarda anafilaktik şok ve ölüme kadar varabilmektedir. Bu nedenle son yıllarda gıdalarda bulunan alerjenler sağlığı ve dolayısıyla da gıda güvenliğini tehdit eden önemli risklerden biri haline gelmiştir.

Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliği'ne göre ürün etiketinde alerjen bileşenlerin ürün etiketinde tüketicilere bildirilmesi gerekir. Öyle ki, alerjen gıdalar son üründe değişik bir formda olsalar bile, tüketicilere risk iletişimi sağlamak amacıyla ürün etiketinde isimlerinin açıkça belirtilmesi zorunludur. Bu zorunluluğu gıda üretimi yapan tüm işletmeler, HACCP sistemlerine ilave edecekleri “Alerjen Kontrol Programı” ile alerjen risklerinin yönetimini kolayca sağlayabilirler ve ilgili mevzuata uygun olarak üretim süreçlerini revize edebilirler.

 

Eğitimin Amacı

Alerjiye neden olan gıdalar ve gıdaların içerisinde bulunan alerjen maddeler tanıtılarak, gıdanın tarladan çatala kadar tüm süreçlerde alerjen maddelerden nasıl korunması gerektiği ve alerjik bünyeli müşterilere, ürünlerin nasıl sunulması gerektiği konusunda neler yapılması gerektiğini uygulamalı olarak anlatmak.

Alerjen Kontrol Programları (AKP), gıda işletmelerinde hazırlanan ön gereksinim (GMP) ve HACCP planlarının kapsamında geliştirilmeli ve uygulanmalıdır. Etkili bir alerjen kontrol programı, üretici firmanın tedarikçilerinin takibiyle başlayıp, üretim aşamalarının tümü sırasında sürdürülmeli, ürünün tüketiciye erişmesine kadar olan dağıtım kanallarında da çapraz kontaminasyonun önlenebilmesi için bu mekanlarda eser miktarda dahi alerjen bulundurmayacak sanitasyon çalışmalarına ve pratik “çalışan eğitimi” programlarına odaklanmalı, ayrıca etiketlemeyi de içermelidir.

Eğitim Konu Başlıkları 

 • Kavramlar-Tanımlar
 • Gıda alerjisinin mekanizması, belirtileri
 • Alerjiye neden olan gıdalar
 • Gıda alerjisinin tedavisi
 • Ulusal ve Uluslararası Yasal Yükümlülükler ve Gıdanın Etiketlenmesi
 • Alerjen Kontrol Programı Planlama
 • Alerjen Kontrol Planını Uygulamaya koyma
 • Alerjen Kontrol Programının diğer gıda güvenliği yönetim sistemleri ile entegrasyonu (GMP, ISO 22000, BRC, IFS)
 • Örnek etiket modelleme
 • Uygulama

 

Bu eğitime kimler katılmalı?

 • Gıda güvenliği yönetim sistemlerini kurmak ve sürdürmekle yükümlü çalışanlar,
 • Gıda işletmesi sahipleri ve yöneticileri,
 • Gıda, mikrobiyoloji ve ilgili bilim dallarında çalışan kişiler,
 • Alerjen yönetimi konusunda temel bilgi sağlamak, bilgileri güncellemek, denetlenmesi becerisini kazanmak isteyen yönetici, çalışanlar ve öğrenciler.

 

Sertifikasyon

Eğitime katılan ve eğitim sonunda yapılacak olan değerlendirme sınavını başarı ile geçen her katılımcıya katılım sertifikası verilir. Sertifikalar uluslararası kuruluşların ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı standartlarına uygun, uzman eğitmen gıda mühendisi onaylıdır. 

Gıda Hijyeni Temel Eğitimi

Gıda Hijyeni Temel Eğitimi

Gıda hijyeni temel eğitimi işletmelerin gıda güvenliğini tam olarak uygulayabilmesi için gerekli olan insan kaynağını bu doğrultuda bilgilendirmesi için çok önemlidir.


Personel Hijyeni (Kişisel Hijyen) Eğitimi

Personel Hijyeni (Kişisel Hijyen) Eğitimi

 • 26 Ekim 2018, Cuma

Kişisel Hijyen Eğitimi, Personel Hijyeni Eğitimi, Gıda işletmelerinde personel hijyeni, hastanelerde kişisel hijyen nasıl sağlanır


Mutfak Hijyeni ve Mutfakta Gıda Güvenliği Eğitimi

Mutfak Hijyeni ve Mutfakta Gıda Güvenliği Eğitimi

Mutfak hijyeni temel eğitimi, EDT işletmelerinin gıda güvenliğine tam uyum sağlamak için mutfak çalışanlarını bilgilendirmesi bakımından çok önemlidir.


HACCP Tehlike Analizi Kritik Kontrol Noktaları (KKN) Eğitimi

HACCP Tehlike Analizi Kritik Kontrol Noktaları (KKN) Eğitimi

 • 26 Ekim 2018, Cuma

HACCP Tehlike analizi kritik kontrol noktaları (KKN) eğitimi, kritik kontrol noktası nedir, HACCP nedir, Hazard Analysis Critical Control Points eğitimi


Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi (ISO 22000) Temel Eğitimi

Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi (ISO 22000) Temel Eğitimi

ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Temel Eğitimi, sistemin sağlıklı bir şekilde çalışması için gerekli olan bilgilerin aktarılmasını kapsar.


Gıda Savunması (Food Defense) Eğitimi

Gıda Savunması (Food Defense) Eğitimi

 • 26 Ekim 2018, Cuma

Gıda Savunması Eğitimi, Food Defense Eğitimi, Gıda İşletmelerinde Gıda Savunması Aksiyon Planı nasıl hazırlanır


Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Eğitimi

Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Eğitimi

Çocuklarımız en değerli varlığımız. Onların yanında değilken bile ne yer ne içer diye sürekli düşünüyoruz. Peki onlar ne yiyip içmesi gerektiğini bilseler iyi olmaz mı?


Çocuklar İçin Gıda Güvenliği Eğitimi

Çocuklar İçin Gıda Güvenliği Eğitimi

En değerli varlığınız çocuklarınızın, siz yanlarında yokken bile güvenilir gıdalar tükettiğinden emin misiniz? Onlara bu konuda yeterli ve doğru bilgi verebildiniz mi?


Temel İSG Eğitimi

Temel İSG Eğitimi

İSG Temel Eğitimi, gıda işletmelerinin 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanununa uyum sağlaması için en önemli adımlardan biridir.


ISO 22000:2018 Temel Eğitimi

 • 26 Ekim 2018, Cuma


FSSC 22000 Temel Eğitimi

 • 26 Ekim 2018, Cuma


IFS Food Eğitimi

 • 26 Ekim 2018, Cuma