Gıda Müşavirim - Gıda Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri

EĞİTİM

Gıda Savunması (Food Defense) Eğitimi

Gıda Savunması Eğitimi, Food Defense Eğitimi, Gıda İşletmelerinde Gıda Savunması Aksiyon Planı nasıl hazırlanır

Gıda Savunması (Food Defense) Eğitimi

Gıda sektörünün tüm dünyada giderek önem kazanması, tüketici güvenliğinin sağlanması, sağlıklı beslenme bilincinin artması, gıda güvenliği yönetim sistemleri ile gıdaların hammaddeden başlayıp tüketime kadar geçen her safhasında kontrol altına alınarak izlenebilirliğin sağlanması gibi birçok nedene bağlı olarak uluslararası alanda da firmalar bu gelişime katkı sağlamak için yeni oluşumlar içerisinde yer almışlardır. Yeni oluşumlardan biri haline gelen ve gün geçtikçe önem kazanan gıda savunma dünya genelinde en dikkat çeken konu haline gelmiştir.

Gıda Savunma (Food Defense), gıdanın kasıtlı eylemlerden ya da kontaminasyondan korunması demektir. Zarar vermek isteyen kişinin amacı, insanları öldürmek ya da ekonomik olarak zarar vermek olabilir. Kasıtlı eylemler genellikle mantıklı değildir ve bunları önceden tahmin etmek zordur. Bu nedenle gıda savunma sistemi de bir plan dahilinde yürütülmektedir. Son yıllarda artan global gıda terör olayları gıda tedarik zincirini de yakından inceleme gereğini getirmiştir. İnceleme sonuçları gıda sektörü için tehlike olduğunu göstermekte ve gıda güvenliğinin riske girebileceğini desteklemektedir. Bu kapsamda, kuruluşlar kendi bünyelerinde olabilecek en küçük riskleri de göz önüne alarak risk değerlendirmesi yapmakta ve önlemler almayı hedeflemektedir. Bu amaçla temeli FDA'ya dayanan Gıda Savunması uygulamaları oluşturulmuştur.

 

Eğitimin Amacı

Gıda işletmesinde yaşanabilecek olası sabotaj ve kasıt durumlarında yapılması gereken işlemleri analiz etmek ve bu durumlara karşı nasıl önlem alınması gerektiğini anlatmak.

 

Eğitim Konu Başlıkları 

 • Gıda savunma programı nedir? Neden önemlidir?
 • Gıda savunması programının esasları
 • Gıda sektöründeki potansiyel saldırı riskleri
 • İşletme genelindeki güvenlik stratejileri 
 • Gıda Savunma Ekiplerinin Kurulması
 • Risk Analizi ve Değerlendirilmesi 
 • Gıda savunma planlarının geliştirilip tedarik zinciri ve üretim alanlarına uygulanması 
 • Sistemin güncellenmesi ve gözden geçirme 
 • Örnek çalışmalar

 

Bu eğitime kimler katılmalı?

 • Gıda güvenliği yönetim sistemlerini kurmak ve sürdürmekle yükümlü çalışanlar,
 • Gıda işletmesi sahipleri ve yöneticileri,
 • Gıda ile ilgili bilim dallarında çalışan kişiler,
 • Gıda Savunma (food defense) konusunda temel bilgi sağlamak, bilgileri güncellemek, kuruluşta gıda savunma programı kurmak ve sürdürmekle sorumlu çalışanlar ve öğrenciler.

 

Sertifikasyon

Eğitime katılan ve eğitim sonunda yapılacak olan değerlendirme sınavını başarı ile geçen her katılımcıya katılım sertifikası verilir. Sertifikalar uluslararası kuruluşların ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı standartlarına uygun, uzman eğitmen gıda mühendisi onaylıdır. 

Gıda Hijyeni Temel Eğitimi

Gıda Hijyeni Temel Eğitimi

Gıda hijyeni temel eğitimi işletmelerin gıda güvenliğini tam olarak uygulayabilmesi için gerekli olan insan kaynağını bu doğrultuda bilgilendirmesi için çok önemlidir.


Personel Hijyeni (Kişisel Hijyen) Eğitimi

Personel Hijyeni (Kişisel Hijyen) Eğitimi

 • 26 Ekim 2018, Cuma

Kişisel Hijyen Eğitimi, Personel Hijyeni Eğitimi, Gıda işletmelerinde personel hijyeni, hastanelerde kişisel hijyen nasıl sağlanır


Mutfak Hijyeni ve Mutfakta Gıda Güvenliği Eğitimi

Mutfak Hijyeni ve Mutfakta Gıda Güvenliği Eğitimi

Mutfak hijyeni temel eğitimi, EDT işletmelerinin gıda güvenliğine tam uyum sağlamak için mutfak çalışanlarını bilgilendirmesi bakımından çok önemlidir.


HACCP Tehlike Analizi Kritik Kontrol Noktaları (KKN) Eğitimi

HACCP Tehlike Analizi Kritik Kontrol Noktaları (KKN) Eğitimi

 • 26 Ekim 2018, Cuma

HACCP Tehlike analizi kritik kontrol noktaları (KKN) eğitimi, kritik kontrol noktası nedir, HACCP nedir, Hazard Analysis Critical Control Points eğitimi


Gıda İşletmelerinde Alerjen Risk Yönetimi Eğitimi

Gıda İşletmelerinde Alerjen Risk Yönetimi Eğitimi

Gıda İşletmelerinde Alerjen Risk Yönetimi Eğitimi, Alerjen Kontrol Programı, Alerjen Eğitimi


Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi (ISO 22000) Temel Eğitimi

Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi (ISO 22000) Temel Eğitimi

ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Temel Eğitimi, sistemin sağlıklı bir şekilde çalışması için gerekli olan bilgilerin aktarılmasını kapsar.


Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Eğitimi

Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Eğitimi

Çocuklarımız en değerli varlığımız. Onların yanında değilken bile ne yer ne içer diye sürekli düşünüyoruz. Peki onlar ne yiyip içmesi gerektiğini bilseler iyi olmaz mı?


Çocuklar İçin Gıda Güvenliği Eğitimi

Çocuklar İçin Gıda Güvenliği Eğitimi

En değerli varlığınız çocuklarınızın, siz yanlarında yokken bile güvenilir gıdalar tükettiğinden emin misiniz? Onlara bu konuda yeterli ve doğru bilgi verebildiniz mi?


Temel İSG Eğitimi

Temel İSG Eğitimi

İSG Temel Eğitimi, gıda işletmelerinin 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanununa uyum sağlaması için en önemli adımlardan biridir.


ISO 22000:2018 Temel Eğitimi

 • 26 Ekim 2018, Cuma


FSSC 22000 Temel Eğitimi

 • 26 Ekim 2018, Cuma


IFS Food Eğitimi

 • 26 Ekim 2018, Cuma